Opis specjalizacji
Poradnia chorób zakaźnych zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób wywołanych przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza), toksyczne produkty (jad kiełbasiany), a także przez pasożyty lub inne biologiczne czynniki chorobotwórcze.
Choroby zakaźne ze względu na ich charakter łatwo się rozprzestrzeniają, powodując szczególne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mogą szerzyć się różnymi drogami poprzez kontakt bezpośredni np. kontakt z chorymi, ukąszenia, zadrapania przez zwierzęta i pośredni np. drogą kropelkową czy przez przedmioty codziennego użytku.
W ramach poradni zajmujemy się również medycyną podróżnych zwłaszcza profilaktyką dla osób wyjeżdzających. W szczególności poradnictwem w zakresie zalecanych szczepień ochronnych w strefie tropikalnej. Diagnostyką różnicową stanów gorączkowych oraz leczeniem zakażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego i chorób skóry występujących po powrocie z krajów tropikalnych.
Zakres realizowanych świadczeń
Diagnostyka i leczenie:
- wirusowego zapalenia wątroby m.in.: typu A, B i C
- cytomegalii (CMV), mononukleozy zakaźnej (EBV)
- chorób przenoszonych przez kleszcze – pełna diagnostyka i leczenie boreliozy, a także erlichioza, babesjoza
- chorób pasożytniczych i odzwierzęcych (toxoplazmoza, bruceloza, toxocaroza, glistnica)
- zakażeń wywołanych przez: Chlamydia pneumoniae, Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium, Mycoplasma hominis, Ureaplasma urealyticum itp.
- importowanych z tropiku zarażeń pasożytniczych przewodu pokarmowego i skóry
- diagnostyka różnicowa stanów gorączkowych po powrocie z tropików
Borelioza wywoływana przez bakterię Borrelia burgdoferi to choroba zakaźna. Do zakażenia może dojść poprzez ukąszenie kleszcza.
Kleszcz żywi się krwią zwierząt żyjących w lesie, które są rezerwuarem Borrelia burgdorferii, wówczas sam staję się źródłem zakażenia. Człowiek przebywając w miejscach występowania kleszczy staje się ich potencjalnym żywicielem. Po ukąszeniu przez takiego kleszcza na skutek kontaktu z krwią bakterie przechodzą do organizmu człowieka. Odsetek kleszczy zakażonych w Europie zależy od regionu i waha się od 3 do 34%.
W początkowej fazie borelioza może przebiegać bezobjawowo. Może również wejść w stan utajenia nie obserwując żadnych objawów. Jednak w każdej chwili może przejść w postać aktywną dając objawy kliniczne takie jak: złe samopoczucie, zmęczenie, gorączka, bóle mięśniowo – stawowe. Charakterystycznym objawem jest tzw. „rumień wędrujący” jest to zmiana skórna rozprzestrzeniająca się koncentrycznie wokół miejsca ugryzienia. Pojawia się zwykle kilka dni po ukąszeniu kleszcza, utrzymując się od kilku dni do kilku miesięcy.
Boreliozę można wykryć wykonując badania laboratoryjne z krwi. W pierwszej kolejności zleca się wykonanie przeciwciał klasy IgG, IgM metodą ELISA. Następnie test Western Blot.