Pediatria - Centrum Medyczne Menu

Pediatria

Leczenie chorób dziecięcych, opieka nad dziećmi i ich rozwojem

Opis specjalizacji

Pediatria to dziedzina medycyny zajmująca się dziećmi i młodzieżą do 18 roku życia w stanie zdrowia i choroby. W zakres pediatrii wchodzi profilaktyka zdrowotna, nadzór nad rozwojem dziecka oraz leczenie chorób typowych dla wieku dziecięcego.

pediatria

W ramach poradni pediatrycznej zajmujemy się opieką medyczną nad dziećmi i młodzieżą do 18 roku życia. Pediatra w naszej placówce odpowiada za leczenie chorób typowych dla wieku dziecięcego oraz za profilaktykę zdrowotną (np. szczepienia) i nadzór nad prawidłowym rozwojem dziecka. Kontroluje wagę i wzrost, harmonijność rozwoju dzieci, także w zakresie psychomotorycznym.

Zakres realizowanych świadczeń

Diagnostyka i leczenie:

 • zakażeń górnych dróg oddechowych
 • zapalenia ucha środkowego
 • zakażeń przewodu pokarmowego (wirusowe, bakteryjne)
 • zakażeń układu moczowego
 • chorób zakaźnych wieku dziecięcego
 • chorób pasożytniczych
 • zaburzeń żywieniowych (problemów z przyjmowaniem pokarmów, jak również prawidłowe jedzenie z jednoczesnym chudnięciem dziecka)

Bilans zdrowia dziecka

Bilans zdrowia dziecka to obowiązkowe badania lekarskie przeprowadzane u dzieci na określonym etapie rozwoju. Pierwszy bilans jest przeprowadzany w okresie niemowlęctwa kolejne w 2; 4; 6; 10; 14; 16 i 18 roku życia. Przeprowadzany aby ocenić stan zdrowia dziecka i ewentualnie zdiagnozować nieprawidłowości w rozwoju.

bilans-zdrowia-dziecka

 • Bilans zerowy przeprowadzany tuż po urodzeniu. Ma na celu weryfikację patologii związanych z okresem ciąży, porodu oraz wszystkich czynników mających wpływ na dalsze funkcjonowanie dziecka.
 • Bilans dwulatka polega na kontroli przebiegu rozwoju fizycznego i motorycznego dziecka. Ocenia się wzrok, słuch, mowę, postawę, zdolności manualne i psychomotoryczne dziecka. Badanie ogólne dotyczy również sprawdzenie uzębienia, obecności jąder w mosznie, prawidłowości ujścia cewki moczowej oraz sprawdzenie, czy występuje stulejka.
 • Bilans czterolatka przeprowadzane jest badanie okulistyczne przy pomocy tablic z rysunkami. Badanie stomatologiczne oceniające uzębienie dziecka. Podczas bilansu czterolatka ocenia się również wzrok, słuch oraz rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, (budowanie z klocków, trzymanie kredek, sprawność chodu i biegu, ,samodzielność w jedzeniu i ubieraniu się).
 • Bilans sześciolatka ma na celu ocenę gotowości szkolnej. Ocenia się zdolność koncentracji, zasób słownictwa, sprawność rąk i inteligencję. Przeprowadzany jest przez lekarza pediatrę, psychologa, który ocenia dojrzałość intelektualna i pedagoga, który wydaję opinię dotyczącą gotowości do podjęcia nauki.
 • Bilans dziesięciolatka przeprowadzany jest przez pediatrę i ortopedę. Szybki skok rozwojowy dziecka może powodować wady postawy mające dalszy wpływ na rozwój dziecka. Najczęściej diagnozowanym schorzeniem wśród dzieci w tej grupie wiekowej jest płaskostopie oraz wady kręgosłupa. Ocenia się również stopień adaptacji dziecka do zajęć szkolnych.
 • Bilans czternastolatka ocenia przebieg dojrzewania dodatkowo określa ewentualne przeciwwskazania do wykonywania określonego zawodu. Często bilans czternastolatka połączony jest z usługami poradni wychowawczo-zawodowymi.

Cennik
Kliknij, aby zobaczyć cennik

Konsultacja lekarska 150 zł
Wymaz z gardła 25 zł.
Wymaz z nosa 25 zł
Wymaz z ucha 35 zł
Dodatkowa opłata za podwyższone koszty środków dezynfekcyjnych (tylko na czas trwania epidemii) 10 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt telefoniczny.

ikona słuchawki