Ortodoncja - Centrum Medyczne Menu

Ortodoncja

Leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych

Opis specjalizacji

Ortodoncja jest to dział stomatologii zajmujący się zapobieganiem i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.

ortodoncja

Ważne jest aby od najmłodszych lat kontrolować rozwój zgryzu i korygować wszelkie wady, gdyż „krzywe zęby” nie tylko są bardziej narażone na rozwój próchnicy spowodowany trudnościami w utrzymaniu prawidłowej higieny, ale również mogą prowadzić do bólów szyi, głowy, a nawet pleców.

Zakres realizowanych świadczeń:

  • konsultacje ortodontyczne
  • diagnostyka RTG
  • leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych
  • aparaty ortodontyczne ruchome
  • aparaty ortodontyczne stałe metalowe i estetyczne
  • łuki podniebienne
  • szyny krygujące zwarcie
  • profilaktyka ortodontyczna

Przykładowe etapy leczenia ortodontycznego:

Wizyta konsultacyjna, na której lekarz przeprowadza badanie i wykonuje wyciski diagnostyczne w celu odtworzenia gipsowego modelu pacjenta oraz zdjęcia fotograficzne i zdjęcia RTG (pantomograficzne i cefalometryczne).

Wizyta diagnostyczna, na której lekarz przedstawia plan leczenia oraz dobór odpowiedniego aparatu.

Założenie aparatu ortodontycznego i omówienie użytkowania (instruktaż higieny, jedzenie, ew. awarie).

Wizyty kontrolne, które przypadają średnio co 1-2 miesiące, w zależności od założonego aparatu ortodontycznego.

Po określonym w planie leczenia czasie przechodzimy do ściągnięcia aparatu ortodontycznego i do tzw. retencjiczyli utrzymania efektów leczenia poprzez założenie aparatów retencyjnych (stałych i ruchomych).

Aparaty ortodontyczne

Ruchome aparaty ortodontyczne

Są to aparaty wyjmowane stosowane u dzieci i młodzieży, posiadające zęby mleczne, jak również w okresie wymiany zębów. Mają za zadanie rozbudować łuki zębowe i wspomóc wzrost szczęk. Skuteczność tych aparatów uwarunkowana jest od systematyczności pacjenta. Średnio nosi się go kilka godzin w ciągu dnia i całą noc.

aparat-ruchomy

Stałe aparaty ortodontyczne

Są to aparaty, które jak sama nazwa wskazuje przymocowane na stałe do zębów. Polecane młodzieży, u których są już zęby stałe oraz osobom dorosłym. Mają za zadanie prawidłowe ustawienie zębów oraz wyleczenie kostnej wady zgryzu. Stałe aparaty ortodontyczne dzielimy ze względu na ich budowę na aparaty ligaturowe czyli z gumkami, które utrzymują drut oraz na aparaty samoligaturujące, których zamki mają wbudowane specjalne zapięcia. Aparaty stałe dzielimy również ze względów estetycznych na aparaty z metalowymi oraz z ceramicznymi, przezroczystymi zamkami.

aparat-staly

aparaty-stale

Aparaty retencyjne – tzw. retainery

Są stosowane u każdego pacjenta po zakończeniu leczenia stałym aparatem ortodontycznym. Ma za zadanie utrzymanie efektów leczenia tak aby uniknąć nawrotu wady zgryzu. Wyróżniamy ruchome i stałe aparaty retencyjne. Ruchomy retainer jest w postaci przezroczystych nakładek natomiast stały to metalowy drucik, który jest przymocowany po wewnętrznej stronie zębów.

retainer

retainer-staly

ikona słuchawki