Opis specjalizacji
Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.
W ramach poradni wykonujemy szczegółowe badanie neurologiczne, których wyniki pozwalają naszym lekarzom na precyzyjne diagnozowanie i różnicowanie chorób neurologicznych oraz na prowadzenie odpowiedniej terapii.
Zakres realizowanych świadczeń
Diagnostyka i leczenie:
- zaburzeń napadowych (np. padaczka, migrena, zaburzenia snu)
- chorób demielinizacyjnych (np. stwardnienie rozsiane)
- zaburzeń ruchowych (np. choroba Parkinsona, choroba Huntingtona)
- zespół otępiennych (np. choroba Alzheimera)
- neuropatii obwodowych (np. porażenie nerwu promieniowego)
- chorób naczyniowych (np. przemijający napad niedokrwienny – TIA)
- zespołów bólowych kręgosłupa
- zaburzeń równowagi, przytomności, czucia
Podstawową metodą diagnostyczną wykorzystywaną w neurologii to badanie neurologiczne, które składa się z dwóch etapów.
- Badanie podmiotowe polega na zebraniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. Neurolog pyta m.in. o charakter dolegliwości, częstotliwość i intensywność. Jest to bardzo istotny element, gdyż niektóre schorzenia neurologiczne dają charakterystyczne objawy wskazujące od razu na właściwe rozpoznanie.
- Badanie przedmiotowe tzw. fizykalne polega na ocenie ogólnego stanu chorego. Następnie lekarz przystępuje do szczegółowego badania neurologicznego oceniając poszczególne partie ciała. Zaczyna od badania głowy kierując się w dół, wzdłuż ciała, kończąc na kończynach. Badanie początkowo przeprowadzane jest na leżąco, następnie na stojąco w spoczynku i w ruchu.
Do najczęściej występujących dolegliwości neurologicznych należą bóle głowy.
Możemy je podzielić na dwie grupy. Jedną z nich to bóle samoistne np.: klasterowy ból głowy, migrena, ból głowy typu napięciowego. Natomiast do drugiej grupy należą wszystkie bóle objawowe.
Klasterowy ból głowy zwany również zespołem Hortona to napady bardzo silnego, rozdzierającego bólu w obrębie oczodołu, który promieniuje do okolicy skroniowej, policzka, zębów, żuchwy. Ból pojawia się nagle, bez zwiastunów i występuje zawsze jednostronnie, mogą mu towarzyszyć zaczerwienienie oka, łzawienie, obrzęk powieki, wyciek z nosa lub uczucie jego zatkania. Bóle pojawiają się kilka razy dziennie i mogą trwać od 15 min do 3 godzin, przez okres kilku tygodni a nawet miesięcy. Najczęściej dotykają mężczyzn w wieku 20- 40 lat
Bóle typu napięciowego określane jako tępy, uciskowy ból głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Dolegliwości bólowe mogą obejmować całą głowę, lub występować w okolicy karku, czoła lub równolegle po obu stronach w okolicach skroniowych. Ból napięciowy zazwyczaj nie zaburza codziennej aktywności. Może trwać od kilku godzin do kilku miesięcy, a nawet lat.
Migrena są to napadowe bóle głowy o różnej intensywności. Ból często poprzedzający zwiastunami, przeważnie jednostronny z towarzyszącymi zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami widzenia oraz światłowstrętem. Ataki trwają zwykle od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa w bólach, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Migrena występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn , a ataki najczęściej zaczynają się w okresie dojrzewania. Do czynników wywołujących migrenę możemy zaliczyć zmęczenie, zmianę pogody, miesiączkę oraz niektóre produkty żywnościowe takie jak czekolada, żółty ser, orzechy oraz wino.