Dermatologia i Wenerologia - Centrum Medyczne Menu

Dermatologia i Wenerologia

Leczenie chorób skóry i chorób wenerycznych

Opis specjalizacji

W ramach poradni dermatologiczno-wenerologicznej wykonujemy szeroki zakres badań i testów, których wyniki pozwalają naszym lekarzom na precyzyjne diagnozowanie i różnicowanie schorzeń skórnych oraz na prowadzenie odpowiedniej terapii.

dermatologia
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami chorób skóry, paznokci, włosów, śluzówek jamy ustnej i języka oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się na skórze np. łagodne i złośliwe nowotwory czy rumień guzowaty.

Wenerologia to dziedzina medycyny, zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową.

Zakres realizowanych świadczeń

Diagnostyka i leczenie:

  • trądziku pospolitego i różowatego
  • bielactwa, łuszczycy
  • łojotokowego zapalenia skóry
  • znamion barwnikowych i przebarwień skóry
  • chorób skóry głowy i włosów (wypadania, łysienia plackowatego, łysienia androgenowego, łupieżu)
  • chorób paznokci
  • chorób wirusowych przenoszonych drogą płciową np. opryszczka narządów płciowych, infekcja wirusem HIV, infekcja brodawczakiem ludzkim – HPV
  • chorób bakteryjnych przenoszonych drogą płciową np. rzeżączka, kiła, chlamydioza, czerwonka, ziarniak pachwinowy
  • chorób grzybiczych przenoszonych drogą płciową np. kandydoza, drożdżyca, grzybica
  • chorób pasożytniczych przenoszonych drogą płciową np. rzęsistkowica, pełzakowica, wszawica łonowa i świerzb

W ramach profilaktyki zmian nowotworowych skóry należy wykonać dermatoskopowe badanie znamion.

Badanie dermatoskopowe służy do oceny zmian barwnikowych (znamiona barwnikowe, czerniak) oraz nie barwnikowych (naczyniowych, keratynocytowych), a przede wszystkim odróżnienie ich od siebie. W przypadku zmian barwnikowych monitorowanie i ewentualne wczesne wykrycie transformacji nowotworowej.

badanie-dermatoskopowe

Dermatoskopia polega na oglądaniu w dziesięciokrotnym powiększeniu powierzchni skóry umożliwiając obserwację, różnicowanie i ocenę struktur zmian skórnych. Jest to badanie nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży.

Badanie dermatoskopowe należy wykonać w przypadku każdej zmiany, która szybko rośnie, krwawi, swędzi, łuszczy się, ma niejednolity kolor bądź nieregularne kształty.

Dermatoskopia zalecana jest również u osób z grupy podwyższonego ryzyka. Są to osoby o jasnej karnacji, z dużą ilością piegów, ze skłonnością do poparzeń słonecznych. Często opalające się również na solariach bez kremów z filtrem UV. Osoby z genetyczną skłonnością do zachorowania na czerniaka.

ikona słuchawki