Opis specjalizacji
W ramach poradni dermatologiczno-wenerologicznej wykonujemy szeroki zakres badań i testów, których wyniki pozwalają naszym lekarzom na precyzyjne diagnozowanie i różnicowanie schorzeń skórnych oraz na prowadzenie odpowiedniej terapii.
Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami chorób skóry, paznokci, włosów, śluzówek jamy ustnej i języka oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi, ujawniającymi się na skórze np. łagodne i złośliwe nowotwory czy rumień guzowaty.
Wenerologia to dziedzina medycyny, zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową.
Zakres realizowanych świadczeń
Diagnostyka i leczenie:
- trądziku pospolitego i różowatego
- bielactwa, łuszczycy
- łojotokowego zapalenia skóry
- znamion barwnikowych i przebarwień skóry
- chorób skóry głowy i włosów (wypadania, łysienia plackowatego, łysienia androgenowego, łupieżu)
- chorób paznokci
- chorób wirusowych przenoszonych drogą płciową np. opryszczka narządów płciowych, infekcja wirusem HIV, infekcja brodawczakiem ludzkim – HPV
- chorób bakteryjnych przenoszonych drogą płciową np. rzeżączka, kiła, chlamydioza, czerwonka, ziarniak pachwinowy
- chorób grzybiczych przenoszonych drogą płciową np. kandydoza, drożdżyca, grzybica
- chorób pasożytniczych przenoszonych drogą płciową np. rzęsistkowica, pełzakowica, wszawica łonowa i świerzb
W ramach profilaktyki zmian nowotworowych skóry należy wykonać dermatoskopowe badanie znamion.
Badanie dermatoskopowe służy do oceny zmian barwnikowych (znamiona barwnikowe, czerniak) oraz nie barwnikowych (naczyniowych, keratynocytowych), a przede wszystkim odróżnienie ich od siebie. W przypadku zmian barwnikowych monitorowanie i ewentualne wczesne wykrycie transformacji nowotworowej.
Dermatoskopia polega na oglądaniu w dziesięciokrotnym powiększeniu powierzchni skóry umożliwiając obserwację, różnicowanie i ocenę struktur zmian skórnych. Jest to badanie nieinwazyjne i może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, a nawet u kobiet w ciąży.
Badanie dermatoskopowe należy wykonać w przypadku każdej zmiany, która szybko rośnie, krwawi, swędzi, łuszczy się, ma niejednolity kolor bądź nieregularne kształty.
Dermatoskopia zalecana jest również u osób z grupy podwyższonego ryzyka. Są to osoby o jasnej karnacji, z dużą ilością piegów, ze skłonnością do poparzeń słonecznych. Często opalające się również na solariach bez kremów z filtrem UV. Osoby z genetyczną skłonnością do zachorowania na czerniaka.