Onkologia - Centrum Medyczne Menu

Onkologia

Rozpoznawanie i leczenie schorzeń nowotworowych

Opis specjalizacji

Onkologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem, diagnostyką i leczeniem chorób nowotworowych. Onkologia jest ściśle związana z chirurgią onkologiczną i radiologią.

onkologia

W ramach poradni onkologicznej zajmujemy się kompleksową opiekę nad pacjentami z podejrzeniem nowotworu lub zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Współpracujemy z wysokiej klasy laboratorium analitycznym posiadającym szeroki zakres badań.

Zakres realizowanych świadczeń

Diagnostyka i leczenie:

 • nowotworów głowy i szyi
 • nowotworów tarczycy
 • raka płuc
 • raka żołądka, jelita grubego, odbytnicy
 • raka wątroby i trzustki
 • raka piersi, jajników
 • nowotworów układu moczowego
 • czerniaków, mięsaków
 • chłoniaków

W ciągu życia komórki naszego organizmu nieustannie się dzielą. Dzięki czemu stare lub obumarłe komórki można zastąpić nowymi. Podział ten jest ściśle kontrolowany przez nasz organizm, jednak zdarzają się sytuację kiedy komórka dzieli się w sposób niekontrolowany. Dochodzi bowiem do sytuacji przemiany zdrowej komórki w nowotworową. Zdarza się że nasz organizm, a dokładnie układ odpornościowy zwalczy taką komórkę. Jeśli jednak, tak się nie stanie komórka nowotworowa zaczyna dzielić się, co prowadzi do rozwoju nowotworu.

Nowotwory można podzielić na łagodne i złośliwe.

Nowotwory łagodne wolno rosną, nie naciekają na okoliczne tkanki i nie dają przerzutów do węzłów chłonnych (drogą limfatyczną) i odległych narządów (drogą krwionośną). Rokowanie chorego jest najczęściej dobre.

Nowotwory złośliwe charakteryzuje szybki wzrost, naciekanie na okoliczne tkanki oraz wnikanie do naczyń krwionośnych i limfatycznych (chłonnych) co skutkuje powstawaniem przerzutów. Przebieg choroby jest ciężki, a rokowanie niepewne.

Sposoby leczenia nowotworów:

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu guza z marginesem tkanek zdrowych. Wyróżniamy operacje diagnostyczne polegające na pobraniu materiału do badania histopatologicznego w celu ustalenia rozpoznania. Operacje radykalne, których założeniem jest doszczętne usunięcie nowotworu wraz z marginesem tkanek zdrowych. Operacje oszczędzające podczas których usuwa się guz nowotworowy w granicy zdrowych tkanek, ale nie usuwa się narządu w całości pozwalając mu nadal spełniać swoją funkcję. Operacje paliatywne wykonywane w przypadkach chorych, u których w wyniku dużego zaawansowania choroby nie jest możliwe usunięcie nowotworu w całości.

leczenie-chirurgiczne

Chemioterapia polega na leczeniu nowotworu za pomocą leków cytostatycznych, które niszczą komórki nowotworowe. Może być podawana dożylnie, doustnie w formie tabletek lub bezpośrednio do jam ciała.

chemioteriapia

Radioterapia polega na leczeniu miejscowym nowotworów za pomocą promieniowania jonizującego. Wysokie dawki promieniowania zabijają komórki nowotworowe lub powstrzymują je od wzrostu i podziału. Wyróżniamy brachyterapię polegającą na umieszczaniu źródeł promieniotwórczych w obrębie guza nowotworowego lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie oraz teleradioterapię polegającą na napromienianiu nowotworu ze źródeł zewnętrznych.

radioterapia

Cennik
Kliknij, aby zobaczyć cennik

Konsultacja lekarska 260 zł
Badanie histopatologiczne 200 zł. zaliczka do rozliczenia ewentualna dopłata po wycenie przez laboratorium
przy odbiorze wyników.
Dodatkowa opłata za podwyższone koszty środków dezynfekcyjnych (tylko na czas trwania epidemii)

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt telefoniczny.

Dyżury

Imię i nazwisko lekarza Przyjmuje w dni Godziny przyjęć
dr n. med. Bogusław Mąka
 • Specjalista chirurgii onkologicznej
 • Termin wizyty ustalany indywidualnie
ikona słuchawki