Opis specjalizacji
Diabetologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem cukrzycy oraz powikłaniami spowodowanymi przez tę chorobę.
W ramach poradni diabetologicznej lekarz określa typ cukrzycy, ustala dawkę leków doustnych lub insuliny. Dodatkowo zajmuje się poradnictwem w zakresie diety cukrzycowej.
Zakres realizowanych świadczeń
Diagnostyka i leczenie:
- różnych typów cukrzycy
- zaburzeń metabolicznych (hiperglikemia, hiperlipidemia, hiperurykemia, otyłość)
- nadciśnienia tętniczego u pacjentów z nadwagą lub otyłością u których występuje cukrzyca
- cukrzycy ciężarnych
- stanów przedcukrzycowych (nieprawidłowa glikemia na czczo, nieprawidłowa tolerancja glukozy)
- nerkowych powikłań cukrzycy (białkomocz, niewydolność nerek)
- neuropatii cukrzycowej
- retinopatii cukrzycowej
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca jest przewlekłym stanem chorobowym, w którym jest zaburzone wydzielanie lub działanie insuliny. Produkowana przez trzustkę insulina ma za zadanie obniżać stężenie glukozy we krwi.
Gdy hormon – insulina jest w nieprawidłowy sposób wykorzystywana przez komórki organizmu lub jej ilość jest niewystarczająca uniemożliwia to prawidłową regulację metabolizmu. Niedobór insuliny prowadzi do zwiększenia stężenia glukozy we krwi co skutkuje glukozurią (wydalaniem glukozy wraz z moczem). Cukrzyca charakteryzuje się również zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.
Typy cukrzycy:
Cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u dzieci i młodzieży, charakteryzuję się brakiem wydzielania insuliny przez trzustkę. Jedyną metodą leczenia jest podaż insuliny, właściwa dieta oraz dostosowanie wysiłku fizycznego do stężenia glukozy we krwi.
Cukrzyca typu 2 występuje w wieku dojrzałym, najczęściej u osób po 40 roku życia. Częstość jej występowanie wzrasta z wiekiem. Rozwija się z powodu nadmiernego spożycia wysokokalorycznych posiłków przy niskiej aktywności fizycznej. Cukrzycy typu 2 towarzyszy wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, otyłość oraz choroby sercowo naczyniowe. W leczeniu stosuje się ograniczenia dietetyczne, wysiłek fizyczny oraz doustne leki hipoglikemiczne. W określonych przypadkach, konieczne jest zastosowanie insulinoterapii.
Cukrzyca ciężarnych rozpoznana jest u kobiet po raz pierwszy w czasie trwania ciąży między 24. a 28 tygodniem. Typowa cukrzyca ciążowa mija wraz z porodem. Nieodpowiednio leczony ten typ cukrzycy może prowadzić do urodzenia dziecka o dużej masie ciała w stosunku do wieku ciążowego co może skutkować poważnymi powikłaniami poporodowymi.
Powikłania cukrzycy:
Nefropatia cukrzycowa to uszkodzenie nerek spowodowane długotrwale podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.
Retinopatia cukrzycowa to schorzenie prowadzące do uszkodzenia narządu wzroku w przebiegu wysokich wartości glukozy.
Neuropatia cukrzycowa to częste powikłanie cukrzycy w którym dochodzi do uszkodzenia obwodowych nerwów czuciowych i ruchowych.
Cennik
Kliknij, aby zobaczyć cennik
Konsultacja lekarska | 210 zł |
Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt telefoniczny.
Dyżury
Imię i nazwisko lekarza | Przyjmuje w dni | Godziny przyjęć |
---|---|---|
lek. med.
Edyta Rembiesa-Jarosińska
|
|
|