Neurologia - Centrum Medyczne Menu

Neurologia

Leczenie i diagnozowanie schorzeń układu nerwowego

Opis specjalizacji

Neurologia to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem schorzeń obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

neurologia

W ramach poradni wykonujemy szczegółowe badanie neurologiczne, których wyniki pozwalają naszym lekarzom na precyzyjne diagnozowanie i różnicowanie chorób neurologicznych oraz na prowadzenie odpowiedniej terapii.

Zakres realizowanych świadczeń

Diagnostyka i leczenie:

 • zaburzeń napadowych (np. padaczka, migrena, zaburzenia snu)
 • chorób demielinizacyjnych (np. stwardnienie rozsiane)
 • zaburzeń ruchowych (np. choroba Parkinsona, choroba Huntingtona)
 • zespół otępiennych (np. choroba Alzheimera)
 • neuropatii obwodowych (np. porażenie nerwu promieniowego)
 • chorób naczyniowych (np. przemijający napad niedokrwienny – TIA)
 • zespołów bólowych kręgosłupa
 • zaburzeń równowagi, przytomności, czucia

Podstawową metodą diagnostyczną wykorzystywaną w neurologii to badanie neurologiczne, które składa się z dwóch etapów.

 1. Badanie podmiotowe polega na zebraniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. Neurolog pyta m.in. o charakter dolegliwości, częstotliwość i intensywność. Jest to bardzo istotny element, gdyż niektóre schorzenia neurologiczne dają charakterystyczne objawy wskazujące od razu na właściwe rozpoznanie.
 2. Badanie przedmiotowe tzw. fizykalne polega na ocenie ogólnego stanu chorego. Następnie lekarz przystępuje do szczegółowego badania neurologicznego oceniając poszczególne partie ciała. Zaczyna od badania głowy kierując się w dół, wzdłuż ciała, kończąc na kończynach. Badanie początkowo przeprowadzane jest na leżąco, następnie na stojąco w spoczynku i w ruchu.

badanie-przedmiotowe

Do najczęściej występujących dolegliwości neurologicznych należą bóle głowy.

Możemy je podzielić na dwie grupy. Jedną z nich to bóle samoistne np.: klasterowy ból głowy, migrena, ból głowy typu napięciowego. Natomiast do drugiej grupy należą wszystkie bóle objawowe.

Klasterowy ból głowy zwany również zespołem Hortona to napady bardzo silnego, rozdzierającego bólu w obrębie oczodołu, który promieniuje do okolicy skroniowej, policzka, zębów, żuchwy. Ból pojawia się nagle, bez zwiastunów i występuje zawsze jednostronnie, mogą mu towarzyszyć zaczerwienienie oka, łzawienie, obrzęk powieki, wyciek z nosa lub uczucie jego zatkania. Bóle pojawiają się kilka razy dziennie i mogą trwać od 15 min do 3 godzin, przez okres kilku tygodni a nawet miesięcy. Najczęściej dotykają mężczyzn w wieku 20- 40 lat

klastrowy-bol-glowy

Bóle typu napięciowego określane jako tępy, uciskowy ból głowy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Dolegliwości bólowe mogą obejmować całą głowę, lub występować w okolicy karku, czoła lub równolegle po obu stronach w okolicach skroniowych. Ból napięciowy zazwyczaj nie zaburza codziennej aktywności. Może trwać od kilku godzin do kilku miesięcy, a nawet lat.

Migrena są to napadowe bóle głowy o różnej intensywności. Ból często poprzedzający zwiastunami, przeważnie jednostronny z towarzyszącymi zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami widzenia oraz światłowstrętem. Ataki trwają zwykle od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa w bólach, która trwa od kilku dni do kilku miesięcy. Migrena występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn , a ataki najczęściej zaczynają się w okresie dojrzewania. Do czynników wywołujących migrenę możemy zaliczyć zmęczenie, zmianę pogody, miesiączkę oraz niektóre produkty żywnościowe takie jak czekolada, żółty ser, orzechy oraz wino.

migrena

Cennik
Kliknij, aby zobaczyć cennik

Konsultacja lekarska 180 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt telefoniczny.

Dyżury

Imię i nazwisko lekarza Przyjmuje w dni Godziny przyjęć
lek. med. Katarzyna Rość – Bereza
 • Specjalista Neurolog
 • Termin wizyty ustalany indywidualnie
ikona słuchawki