Protetyka - Centrum Medyczne Menu

Protetyka

Poprawianie oraz odtwarzanie brakującego uzębienia

Opis specjalizacji

Protetyka to dział stomatologii zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem brakujących zębów.

protetyka

Zajmujemy się uzupełnianiem braków w uzębieniu, odbudową złamanych zębów oraz zmianą ich kształtów. Posiadamy duże doświadczenie w wykonywaniu wszelkiego rodzaju koron, mostów, protez zębowych, a także ich naprawą. Polecamy nowoczesne i optymalne rozwiązania. Nasze prace protetyczne są zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego.

Zakres realizowanych świadczeń:

 • licówki
 • korony
 • mosty
 • wkłady koronowo-korzeniowe
 • protezy częściowe
 • protezy całkowite
 • naprawy i modyfikacje protez
 • szyny (relaksacyjne / do wybielania)

LICÓWKI

licówki kompozytowe wykonane z materiału, z którego robi się wypełnienia w ubytkach zębowych. Są one mniej trwałe niż licówki porcelanowe, ale ich zaletą jest to, że aby je założyć, wystarczy tylko jedna wizyta. Czasami są wykorzystywane jako licówki tymczasowe, zakładane na czas oczekiwania na licówki z porcelany. Licówki z kompozytu maskują przebarwienia oraz korygują kształt zęba.
licówki porcelanowe to cienkie płytki wykonane z porcelany, grubości około pól milimetrowej. Porcelana naśladuje powierzchnie struktury zębów lepiej niż jakiekolwiek inne materiały naprawcze. Porcelana jest twardsza niż naturalne szkliwo, bardziej odporna na zużycie, oraz nie przebarwia się gwarantując satysfakcjonujący efekt na wiele lat.

licowki

KORONY

korona porcelanowa na podbudowie metalowej – trzon korony stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną

korona-porcelanowa-na-metalu
korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu – trzon korony stanowi tlenek cyrkonu, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną, dzięki temu uzyskuje się doskonały efekt kosmetyczny, jak również odpowiednią wytrzymałość mechaniczną. Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu mają najlepszą brzeżną szczelność w porównaniu do obecnie używanych koron. Nie oddziaływają negatywnie na otaczające je tkanki, a brak podbudowy metalowej całkowicie likwiduje ryzyko wystąpienia alergii, co zdarza się w przypadku uzupełnień zawierających metal (nikiel). Dzięki zastosowaniu ceramiki uzupełnienia te są trudne do zasiedlania przez mikroorganizmy, dzięki czemu nie powstaje na nich szybko płytka bakteryjna, osady oraz kamień nazębny.

korona-na-tlenku-cynku
korona metalowa – w całości wykonana jest z metalu. Niestety ze względu na niskie walory kosmetyczne ich użycie jest ograniczone do stref mało widocznych. Ich zaletą jest wysoka wytrzymałość mechaniczna co stanowi dobre rozwiązanie protetyczne dla zębów trzonowych, na które wywierane jest duże działanie sił żucia.

korony-metalowe
korona tymczasowa – służy jako stan przejściowy w oczekiwaniu na koronę ostateczną; wykonywane najczęściej z kompozytu, bądź akrylu.

 

MOSTY

most porcelanowy na podbudowie metalowej – odtwarza utracony ząb/zęby poprzez przymocowanie korony do sąsiednich zębów. Most składa się z dwóch koron po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako podpórki (filary). Przy korzystnych warunkach wystarczy tylko jeden filar, by uzupełnić brakujący ząb. W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona/korony połączona z tzw. filarami. W ten sposób uzupełniany jest brakujący ząb/zęby.

most-na-metalu
most porcelanowy na podbudowie z tlenku cyrkonu odtwarza utracony ząb/zęby poprzez przymocowanie korony do sąsiednich zębów. Most składa się z dwóch koron po obydwu stronach braku zębowego, które służą jako podpórki (filary). Przy korzystnych warunkach wystarczy tylko jeden filar, by uzupełnić brakujący ząb. W przęśle mostu znajduje się zawieszona tuż nad dziąsłem korona/korony połączona z tzw. filarami. W ten sposób uzupełniany jest brakujący ząb/zęby.

mosty-na-podbudowie-c
most tymczasowy – służą jako stan przejściowy w oczekiwaniu na most ostateczny; wykonywany najczęściej z kompozytu, bądź akrylu.

 

WKŁADY KORONOWE – KORZENIOWE

Są zaliczane do konstrukcji osadzanych na stałe w jamie ustnej pacjenta. Są one stosowane po to, aby wzmocnić strukturę korzenia i filaru protetycznego przed wykorzystaniem go w dalszym etapie leczenia. Wkład koronowo – korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Może być wykonany ze stali, tlenku cyrkonu lub z włókna szklanego.

wklad-koronowy-korzeniowy

PROTEZY CAŁKOWITE I CZĘŚCIOWE

protezy zębowe akrylowe całkowite – stosuje się w przypadku całkowitego bezzębia. Są one wykonane z akrylu – sztywne tworzywo sztuczne, zazwyczaj w kolorze imitującym błonę śluzową jamy ustnej, w którym umieszczone są także akrylowe zęby w odpowiednim kolorze.

proteza-calkowita-akrylowa
protezy zębowe akrylowe częściowe – wykonywane są u pacjentów, aby uzupełnić częściowe braki w uzębieniu. Są one wykonane z akrylu – sztywne tworzywo sztuczne, zazwyczaj w kolorze imitującym błonę śluzową jamy ustnej, w którym umieszczone są także akrylowe zęby w odpowiednim kolorze. Protezy częściowe posiadają klamry obejmujące zęby, co umożliwia stabilizację i utrzymanie protezy w ustach.


protezy zębowe szkieletowe częściowe – stosuje się u pacjentów, aby uzupełnić częściowe braki w uzębieniu. Są to protezy metalowo – akrylowe. Podstawową częścią jest konstrukcja metalowa odlana w całości, idealnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta. Dzięki temu płyta podniebienna jest maksymalnie ograniczona co daje duży komfort użytkowania. Elementami utrzymującymi protezy szkieletowe są metalowe klamry, które są sprężyste co sprzyja lepszemu utrzymaniu się na zębach, nie powodując spadania podczas jedzenia.

protezy-szkieletowo-metalowe
protezy zębowe elastyczne częściowe – stosuje się u pacjentów, aby uzupełnić częściowe braki w uzębieniu. Są one wykonane ze specjalnego elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na złamania i pęknięcia. Są cieńsze od protez standardowych, zdecydowanie zajmują mniej miejsca w jamie ustnej przez co lepiej się utrzymują co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Nie wywołują reakcji alergicznych. Metalowe klamry zastąpione zostały elastycznymi w kolorze dziąseł.

protezy-czesciowo-elastyczne
protezy zębowe częściowe COMBO – stosuje się u pacjentów, aby uzupełnić częściowe braki w uzębieniu. Jest to odmiana protezy szkieletowej. Zamiast sztywnego akrylu oraz klamer metalowych w widocznych miejscach występuje elastyczne tworzywo.

combo

NAPRAWY I MODYFIKACJE PROTEZ

 • dostawianie zębów
 • podścielenie protez
 • sklejanie złamanych protez

SZYNY

szyny do wybielania zębów – to cienkie, przezroczyste nakładki, wykonywane indywidualne dla niego każdego pacjenta.

szyna-do-wybielania-zebow
szyny relaksacyjne – stosowane są w przypadku choroby zwanej bruksizmem, czyli nawykowym, niekontrolowanym zgrzytaniem zębami lub zbyt silnym zaciskaniem zębów. Sytuacje te szczególnie mają miejsce w nocy w fazie głębokiego snu. Szyna nakładana jest na noc dzięki czemu relaksuje mięśnie twarzy, chroni stawy oraz dodatkowo zabezpiecza zęby przed starciem.

szyna-relaksacyjna

Cennik
Kliknij, aby zobaczyć cennik

Licówka kompozytowa 250 zł
Licówka porcelanowa 1500 zł
Korona porcelanowa na podbudowie metalowej 1200 zł
Korona porcelanowa na podbudowie z tlenku cyrkonu 2000 zł
Korona metalowa 500 zł
Korona tymczasowa 300 zł
Mosty porcelanowe na podbudowie metalowej od 1400 zł (cena zależna od ilości zębów)
Mosty porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu od 3000 zł (cena zależna od ilości zębów)
Mosty tymczasowe od 300 zł (cena zależna od ilości zębów)
Zacementowanie korony/mostu na stałe 100 zł - 150 zł
Zacementowanie korony/mostu tymczasowo 60 zł- 100 zł
Zdjęcie korony protetycznej 100 - 150 zł
Wkład koronowo-korzeniowy 250 -300 zł
Proteza zębowa akrylowa całkowita 1200 zł/ łuk + 100 zł jeśli będzie wzmocnienie siatka
Proteza zębowa akrylowa częściowa 1200 zł/ łuk + 100 zł jeśli będzie wzmocnienie siatka
Proteza zębowa szkieletowa częściowa od 2000 zł / łuk
Proteza zębowa elastyczna częściowa od 2200 zł / łuk
Proteza zębowa częściowa COMBO 2500 zł / łuk
Podścielenie protezy 300 zł / łuk
Naprawa protezy / dostawienie zęba do protezy 300 zł
Naprawa protezy elastycznej od 300 zł.
Sklejanie złamanych protez od 200 zł
Szyna relaksacyjna rozbudowana 450 zł
Szyny do wybielania 450 zł

Cennik nie stanowi oferty handlowej wg art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian. W celu uzyskania ostatecznej ceny za wybraną usługę prosimy o kontakt telefoniczny.

Dyżury

Imię i nazwisko lekarza Przyjmuje w dni Godziny przyjęć
lek.dent. Żaklina Rojek
 • Wtorek 9:00 - 12:00
 • Środa 14:00 - 19:00
 • Czwartej 9:00 - 13:00
 • 9:00 - 12:00
 • 14:00 - 19:00
 • 9:00 - 13:00
lek.dent. Dagmara Trocha – Pączkowska
 • Specjalista Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją
 • Poniedziałek 15:00 - 19:00
 • 15:00 - 19:00
ikona słuchawki